Projektbolag och riktade medel för effektivare utbyggnad av järnvägen

Publicerad 17 september 2024

Botniska korridoren bidrar idag till Dagens Industris bilaga med tema infrastruktur. Där lyfter vi att samarbetet Botniska korridoren vill se olika sätt att finansiera infrastrukturutbyggnad – i kombination med metoder likt de som användes för att bygga Arlandabanan, Botniabanan och Öresundsbron.

– Genom projektbolag kan pengar snabbare komma in i projektet och ge möjlighet till ett mer fokuserat arbete på det enskilda projektet, säger Richard Carstedt (S), styrgruppsledamot och regionråd i Västerbotten i DI-bilagan.

– Som land har vi svårt att finansiera ett utökat underhåll och samtidigt bygga ut mer kapacitet för att stärka landets konkurrenskraft och den gröna omställningen. Dessutom växer de militära behoven. Vi behöver hitta nya metoder, säger Jan Boman (S), styrgruppsledamot och regionpolitiker i Dalarna.

Kontakta oss

BOTNISKA KORRIDOREN
Henric Fuchs, verksamhetsledare
+46(0)‭73-270 75 57‬
henric.fuchs(at)rvn.se

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Sociala medier

logo 2026© Botniska korridoren